Yunus Peygamberin Duası

Yunus Peygamberin Balığın Karnından Kurtulmak İçin Ettiği Duası

Yunus a.s. balığın karnındayken şu duayı ederek kurtuluyor;
وَذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ 
“(Ey Peygamberim!) Zünnûn’u (balık karnına girmiş olan Matta oğlu Yûnus’u) da an; zira (o, kavmine) kızarak (yurdundan) ayrılıp gitmişti, bizim kendisine güç yetiremeyeceğimizi, (kavminin arasından çıkmakla kendisini kurtaracağını) sanmıştı. Nihayet karanlıklar içinde (kalıp); ‘(Ey Rabbim!) Senden başka ilâh yoktur. Senin şânın yücedir, ben zâlimlerden oldum!’ diye yalvardı.” (Enbiyâ, 21/87)“(Ey Peygamberim!) Zünnûn’u (balık karnına girmiş olan Matta oğlu Yûnus’u) da an; zira (o, kavmine) kızarak (yurdundan) ayrılıp gitmişti, bizim kendisine güç yetiremeyeceğimizi, (kavminin arasından çıkmakla kendisini kurtaracağını) sanmıştı. Nihayet karanlıklar içinde (kalıp); ‘(Ey Rabbim!) Senden başka ilâh yoktur. Senin şânın yücedir, ben zâlimlerden oldum!’ diye yalvardı.” (Enbiyâ, 21/87)

Yüce Rabbimiz Yunus a.s.'ın duasını kabul ettiğini şöyle bildirmektedir; 
فَاسْتَجَبْنَا لَهُۙ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّۜ وَكَذٰلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِن۪ينَ
“Biz de onun duasını kabul ettik ve onu tasadan kurtardık. İşte biz, mü’minleri böyle kurtarırız.” (Enbiyâ, 21/88)

Bu ayetler bedensel ve zihinsel hastalıklara okunması gerektiği gibi, bir belanın içerisine düştüğünüzde o belayıda defetmek içinde okunabilir.

Hz Yunus'un Duası 100 Tekrar لاَ إِلهَ إِِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ

--
---
encokokunanlar.com

Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Konu içerisinden bir alıntı: Bu ayetler bedensel ve zihinsel hastalıklara okunması gerektiği gibi, bir belanın içerisine düştüğünüzde o belayıda defetmek içinde okunabilir.

    YanıtlayınSil
  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

    YanıtlayınSil