Titanic Hakkında Duymadığınız 7 Şey

Titanic Hakkında Duymadığınız 7 Şey

Titanic filmini tahmin ediyorum hepiniz izlediniz. Bu filmin çekilme nedeni ise gerçek bir olaydan alıntı olması. Filmde olaylar biraz daha izleyici yönünden yorumlanmış ancak birçok kişi Titanic hakkında çok şey biliyor ve aslına bakarsanız bu bildiklerinin arasında da şehir efsanesi olan çok şey var. Titanic’i dünyaya tanıtan ise 1997 yılında çekilen bu film olmuştu. 

  
Titanic.
Gelin isterseniz Titanic olayındaki şehir efsanelerine geçmeden önce daha anlaşılabilir olması adına olayın özetini yapalım. 10 Nisan 1912 tarihinde Southampton’dan New York’a giden gemi ilk seferini yaparken dev bir buzdağına çarpar ve okyanusun derinliklerine gömülür. Filmde de anlatılan olay budur. Ancak bilinmeyen bazı gerçekler vardır.  
Şimdi gelin isterseniz Titanic hakkında daha önce duymadığınız 7 gerçeğe bakalım:

Bu Gemi Asla Batmaz

Filmde yaşanılanları bir kenara bırakalım. İddialara göre Titanic gemisinin hiç batmayacağı iddia edilmiştir.  Ancak bu söz yalnızca bir şehir efsanesidir. Hatta o dönemde gazetelerde yer alan geminin fotoğrafları ise Oşympic gemisine aitti. 

Orkestraya Fatura Şoku

Filmde de gördüğünüz gibi gemi batarken orkestra halen çalmaya devam ediyor. Neden ise insanların sakinleştirilerek panik yapmamasını sağlamak gerçekte ise 8 kişilik bu orkestradan 3 kişinin cesedine ulaşılmış. Bunda ne var derseniz ilginç olan taraf gemi battıktan tam iki hafta sonra müzisyenlerden birinin babasının evine fatura gelir ve orkestranın kullandığı kıyafetlerin parası istenir.  Bugün istenilen paranın değeri 80 sterlin 

Esas Kahraman 

Gemiden sağ olarak kurtulan geminin ikinci kaptanıydı.  Kaptan sakinliğiyle 30 kişinin hayatını kurtardı 

2 Tane Tuvalet

Titanic gemisi her ne kadar dev gibi anlatılmış olsa, lüks ve şatafattan bahsedilmiş olsa da 4700 kişilik olan bu geminin içerisinde tam 2 tane tuvalet bulunuyordu. Yani bunlardan birisi kadınların diğeri erkeklerin.  Bunu da bir hesaplamaya vurursanız tuvalet için sıra bir gün sonra geliyordu.

Daha Çok Yolcu Kurtarılabilirdi

Titanic batarken tehlike sinyallerini gönderdi ancak hiç kimse bu sinyalleri dikkate almadı. Ta ki iş işten geçinceye kadar.  

Kurtarılanlar

Titanic kazasında hayatta kalanların sayısı 713 insan ve 3 köpek oldu.

Kaptan Doğru Kişi Değildi

   
Titanik Batışı.
37 yıllık kaptanlık hayatına nokta koymayı planlıyordu. White Star Line şirketine 28 sene hizmet veren Smith, esasında rüzgarla çalışan gemilerde görev yapmıştı. Yani buharla çalışan Titanic onun uzmanlık alanına girmiyordu. 62 yaşındaki kaptan buharlı gemileri idare etme konusunda tecrübesizdi, zira tehlikeli buzdağlarının olduğu bir bölgeye girerken mürettebatına “tam gaz” devam etmelerini emretmesi başka türlü açıklanamaz. Kaptan da gemisiyle birlikte suyun derinliklerinde hayatını kaybetti, ancak onun son saatlerini nasıl geçirdiğini kimse tam olarak bilmiyor.


Yorum Gönderme

3 Yorumlar

  1. Konu içerisinden bir alıntı: Filmde yaşanılanları bir kenara bırakalım. İddialara göre Titanic gemisinin hiç batmayacağı iddia edilmiştir.

    YanıtlayınSil
  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

    YanıtlayınSil