Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Türkiye deprem riski yüksek olan ülkelerden birisidir. Bu nedenle sahip olduğunuz eve/binaya Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırmak önem kazanmıştır.

1999 yılında gerçekleşen Marmara depreminin ardından DASK yaptırılmaya başlamış ve o tarihten itibaren bütün ev sahiplerinin bu DASK sigortasını yaptırmak zorunda kalmıştır. Böylece deprem mağdurlarının maddi kayıplarının ve mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması amaçlanır.

DASK nedir?

DASK, deprem anında ya da depremden sonra meydana gelebilecek hasarların en aza indirilmesi ve bu hasarların maddi bedellerinin karşılanabilmesi için yalnızca binalara yaptırılan sigorta türüdür. Son yirmi yılda, zorunlu hale gelmiş olan bu sigorta olmaksızın, binalar için su ve elektrik abonelikleri işlemlerinin gerçekleştirildiği mümkün değildir. Arsa, tarla vb. gayrimenkuller haricinde tüm binaların DASK belgesinin bulunması zorunlu olarak gerekmektedir.

Daha detaylı anlatımı ve Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) yaptırmak için ilgili konunun linkini aşağıda paylaşıcağım.


Yorum Gönder

3 Yorumlar

  1. Konu içerisinden bir alıntı: DASK, deprem anında ya da depremden sonra meydana gelebilecek hasarların en aza indirilmesi ve bu hasarların maddi bedellerinin karşılanabilmesi için yalnızca binalara yaptırılan sigorta türüdür.

    YanıtlaSil
  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

    YanıtlaSil