Akblog-V5.7Tema
5823527157609027526

Balı fazla kaçıran Ayı

Balı fazla kaçıran Ayı
Yorum Ekle
8.12.2022

Balı fazla kaçıran Ayı.

Balı fazla kaçıran ayının adı 'Balkız' oldu

Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce'de balın dozunu kaçırdığı için bitkin düşen ayıya 'Balkız' isminin verildiğini duyurdu. Tedavisine devam edilen 'Balkız' iyileştikten sonra doğal ortamına bırakılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce'de balı fazla kaçırıp bitkin halde bulunan ayıya isim arayışındaydı. Sosyal medya hesabından verilen isim önerileriyle bakanlık ayının isminin bulunduğunu duyurdu.

"Kızımız adıyla yaşasın"

Paylaşımda, Sevimli ayıcığımızın adı “Balkız” Kızımız adıyla yaşasın. Balkız’ın sağlık durumu gayet iyi en kısa sürede yaşam alanına bırakağız" ifadelerine yer verildi.

Yavru ayının Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nde tedavisi sürüyor. 

Veteriner hekim Murat Ünlü yaklaşık 6 aylık olan yavru dişi boz ayıyı muayene ettiklerinde, hayvanın kendisinde olmadığını ve şok geçirdiğini, acil müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.

Şok tedavisi uygulandı

Ayının röntgeninin çekildiğini ve tahlillerin yapıldığını aktaran Ünlü, "Röntgeni temiz çıktı. Klinik olarak ayıda solunum yavaştı. Tepki vermiyordu. Sancılı bir inlemesi vardı. Hemen şok tedavisine başladık. Sıvı sağaltımı, serum destekleyici, dolaşımı hızlandıran ilaçlarla ayının kendisine gelmesini sağladık. Zehirlenmeye karşı ödemi vücuttan attırıcı ilaçlar yaptık" dedi. 

Acı balı tanımamış, arılar da sokmuş 

Ayının şoktan çıktığına dikkak çeken Ünlü, yörede orman gülü balının yaygın olduğuna, ayının da daha yavru olduğu ve bilemediği için acı balı yemiş olabileceğini söyledi.

Balı yerken arıların da bolca soktuğunu anlatan Ünlü, "Hem acı balın vermiş olduğu toksikasyon hem de arıların vermiş olduğu bir zarar neticesinde yavrumuzda halüsinasyon ve şok geçirme gibi belirtileri vardı" dedi. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Şanlı Şimşek de Balkız'ın sağlık durumuyla ilgili şu bilgeleri verdi:

Bize ilk geldiğinde ayımız bitkin ve yürüyemez haldeydi. Ekiplerimiz veteriner hekime getirdiler ve burada tedavi sürecine başladık ayının. Sağlığı gayet iyi durumda. Ayımız sağlığına tamamen kavuştuğunda onu bulduğumuz doğal ortamına bırakmayı planlıyoruz.

Kaynak: TRTHaber

--- Farmasi Int

Admin

2016-2022 Nuxe - Bilişim İnternet Hizmetleri
Bilişim dünyasında 2009 yılından itibaren aktif olarak çalışmalarımı yoğun bir şekilde yürütüyorum.
Her türlü internet hizmet işlerinizi üstleniyorum. | iletişime geçebilirsiniz.
Sponsor: Haber Toptan Kuruyemiş İstanbul Hukuk İstanbul Hukuk SEO |

  1. Konu içerisinden bir alıntı: Tarım ve Orman Bakanlığı, Düzce'de balın dozunu kaçırdığı için bitkin düşen ayıya 'Balkız' isminin verildiğini duyurdu. Tedavisine devam edilen 'Balkız' iyileştikten sonra doğal ortamına bırakılacak.

    YanıtlaSil
  2. Yorumlarınız bizim için önemlidir.

    YanıtlaSil